Powieść Diuna od Franka Herberta – co warto o niej wiedzieć?

Literatura zagraniczna przynosi do Polski co roku wiele ciekawych propozycji. Jedną z takich jest także powieść Franka Herberta “Diuna”. Diuna książka to powieść, w której można przenieść się w zupełnie inny świat, którym rządzą inne zasady. W takim świecie warto nie tylko szukać nowego spojrzenia na rzeczywistość, ale też wielu przygód. Paul Atryda główny bohater książki jest postacią, z którą da się przeżyć bardzo wiele.

Paula Atryda – nieco więcej o głównym bohaterze Diuny

Paul Atryda to główna postać w książce Diuna. Jest on księciem. Jego życie przez wiele lat wiodło się spokojnie. Mieszkał on w pałacu, miał wszystko, czego było mu trzeba. Jednak już wkrótce się to zmieni. Diuna została przejęta przez ród Atrydów. Oznacza to możliwość zyskania sporej gotówki, ale nie tylko. Jest to także wielka odpowiedzialność, a nawet ryzyko. Ta planeta nie jest dla ludzi, którzy boją się ciężkich warunków. Jej najcenniejszy surowiec, to obok melanżu woda. Człowiek, który nie ma ze sobą zapasu wody, jest skazany na śmierć. Paul już wkrótce sam będzie się musiał o tym przekonać.

Co dalej w książce Diuna?


Paul Atryda jest częścią wielkiej rodziny Atrydów. Jego matka to Lady Jessika. Jest ona konkubiną króla, nigdy nie wzięli razem ślubu, jednak nie ma wątpliwości, że się kochają. Co więcej, Lady Jessika nie jest tylko zwykłą kobietą. Jest ona także członkiem Bene Gesserit. Jest to tajemne stowarzyszenie, które ma liczne wpływy polityczne, a poza tym prowadzi także szkolenia dla młodych dziewcząt. Dziewczynki, które tam trafiają, są szkolone w sztukach walki, ale także rozwijają swój umysł. Jessika również przeszła taką szkołę. Technik, które zna, nauczyła swojego syna- Paula. Co jeszcze warto wiedzieć o Jessice? Jako Bene Gesserit jest zobowiązana do poślubienia wskazanego jej mężczyzny, a następnie spłodzenia dziecka najlepiej, żeby była to dziewczynka. Bene Gesserit to bowiem zakon, który jest tworzony tylko przez płeć żeńską. Paul ma okazję stać się Kwisatz Haderach- męskim przedstawicielem Bene Gesserit, który umie więcej niż one same.